Domki nad morzem w Sarbinowie

SZLAKI TURYSTYCZNE

W POWIECIE KOSZALIŃSKIM

 • Międzynarodowy Szlak Północny (nadmorski – 45 km) R-10
  Pleśna – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Unieście – Osieki – Iwięcino – Bielkowo.
  Jest to fragment szlaku o randze międzynarodowej, zaczynający się aż we Francji i biegnący do Broniewa. Na terenie powiatu prowadzi częściowo wzdłuż wybrzeża morskiego oraz południowego brzegu jeziora Jamno. W gminie Będzino obejmuje pas ok. 6 km i przechodzi przez miejscowość Pleśną.
 • Szlak Doliny Radwi im.Tadeusza Brzezińskiego (zielony – 35 km)
  Mostowo – Cybulino – Wietrzno – Polanów. Trasa rozpoczyna się w Mostowie (gm. Manowo)
  Atrakcją jest tu rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” – miejsce kultowe Gotów z I i II w n.e. Na terenie gminy Bobolice szlak prowadzi rozlewiskami Radwi przez miejscowości: Kępiste (Kępno), Kurowo i Cybulino. Na trasie znajdują się, m.in. grodzisko wyżynne datowane na VIII-X w. w miejscu nieistniejącej już osady Zbocze, dwie chałupy ryglowe oraz neogotycki kościół z kamienia ciosanego w Kurowie, pałac rodu von Kleist z kaplicą zamkową w Cybulinie. Dalej szlak prowadzi do Polanowa przez Chocimono i Wietrzno.
 • Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (czerwony – 50 km)
  Góra Chełmska – Maszkowo – Rosnowo – Pobądź – Bukowo – Tychowo.
  Atrakcyjny szlak prowadzi z Krzyżanki (szczytu Góry Chełmskiej – 136,6 m n. p. m.) poprzez gminy Sianów i Manowo, pogranicze gmin Świeszyno i Bobolice oraz tereny powiatu białogardzkiego do miejscowości Tychowo. Na terenie gminy Manowo jest to szlak pieszo-rowerowy. Trasa przebiega przez: rezerwat ornitologiczny Jezioro Lubiatowskie , który chroni zagrożone gatunki, m.in. siedlisko łabędzia niemego, Ścieżkę Edukacji Przyrodniczej Czaplą Górę (miejsce lęgowe czapli siwej) oraz w pobliżu dwuch pomników – dębów „Bogusław” i „Józef”, a także elektrowni wodnej na rzece Radwi w Rosnowie.
 • Szlak Kamieni Granicznych (zielony – 12 km)
  Lubiatowo – jezioro Policko – Bonin.
  Nazwa szlaku wywodzi się z faktu, że na trasie znajdują się kamienie graniczne z wyrytymi znakami właścicieli ziem należących do klasztoru i ziem przynależnych do miasta. Ziemie klasztoru posiadały znak krzyża, natomiast ziemie miasta literę „Z” z kropkami po bokach.
 • Szlak Pielgrzymkowy im. Jana Pawła II (biały – ok. 40 km)
  Góra Chełmska – Maszkowo – Węgorzewo Koszalińskie – Szczeglino – Kościernica – Nacław – Garbno – Dadzewo – Rosocha – Święta Góra Polanowska.
  Trasa powstała w oparciu o średniowieczny trakt łączący dwa miasta – Koszalin i Polanów oraz położone obok nich dwie Góry – Chełmską i Świętą Polanowską. Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy 8 założonych w średniowieczu wsi, z których połowa z nich znajduje się w granicach gminy Sianów, a druga połowa w granicach administracyjnych Polanowa. Na trasie ustawione są przydrożne kapliczki i przygotowane miejsca do wypoczynku.
 • Szlak Jamneński (czerwony – 22,2 km)
  Mielno – Strzeżenice – Dobiesławiec – Mścice – Łabusz – Osieki.
  Okrąża on jezioro Jamno od strony południowej. Na trasie mijamy zespół dworsko-parkowy w Mścicach, elektrownie wodną w Jamnie położoną na rzece Dzierżęcince oraz zabytkowy kościół (Jamno). Dalszą jazdę wokół jeziora możemy kontynuować między narodowym szlakiem R-10 w kierunku nadmorskiej miejscowości Łazy.
 • Szlak Romantyczny (czarny – 8,7 km)
  Dobrzyca – Strzepowo – Strachomino – Rusowo.
  Trasa przebiega przez gminę Będzino ukazując XIX wieczne kościoły neogotyckie w Dobrzycy i Strzepowie, a kończy się parkiem pałacowym romantyczno-krajobrazowym w Rusowie (gmina Ustronie Morskie), gdzie także możemy zobaczyć ruiny wieży widokowej otoczonej fosą oraz zabytkowy kościół.
 • Szlak Pałaców (niebieski – 68,2 km)
  Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Śmiechów – Gąski.
  Szlak wiedzie przez pięć gmin powiatu. Podczas wyprawy przejeżdżamy obok kilku pałaców – są to m.in. Bursztynowy i Biały Pałac. Atrakcję stanowią także elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie.
 • Szlak Pełnika Europejskiego (żółty – ok. 24 km)
  Bobolice, łąki pełnikowe – Bobolice ul. Polna – Bobolice ul. Dworcowa – Bobolice ul. Zielona – Bobolice – ul. Lipowa – Bobolice Plac Chrobrego – Ubiedrze – Kępiste – zakole Radwi – zwalona ambona – Szkółka Leśna Wrzosowiec – Kamienne Kręgi.
  Szlak powstał dzięki realizacji projektu „Szlakiem pełnika europejskiego – edukacja ekologiczna poprzez aktywne formy wypoczynku” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Trasa wiedzie starymi nasypami, drogami brukowymi, żużlowymi i asfaltowymi. Szlak przechodzi przez park w Bobolicach usytuowany na skarpie. Przed Ubiedrzem trasa przebiega drogą leśną wśród drzew i przecinającym ją niewielkim, malowniczym strumykiem. W dalszej części szlak ukazuje liczne źródliska i niewielkie wąwozy oraz bardzo urokliwy zakątek zakola rzeki Radwi. Jadąc dalej docieramy do Szkółki Leśnej „Wrzosowiec”, którą w godzinach pracy można zwiedzić. Szlak kończy się w Grzybnicy na „Kamiennych Kręgach”, które są zabytkiem archeologicznym.
 • Szlak „Zagubiony Trakt” (niebieski – 36 km)
  Tychowo – Dzięciołowo – Łozice – Porost.
  Szlak przebiega drogami gruntowymi, brukowanymi oraz asfaltowymi, a także drogą utwardzoną płytami. Przez większość czasu trasa biegnie obszarami leśnymi ale również między polami i rozlewiskami z usytuowanym przy trasie w okolicy miejscowości Stare Łozice – jeziorem Łozice. Na trasie mijamy budynek transformatora z budowanego z czerwonej cegły oraz w okolicy Starych Łozic po lewej stronie starą cegielnie.
 • Szlak Buczyny Pomorskiej (zielony – 41 km)
  Tychowo – Wełdkowo – Jatynia – Głodowa – Bobolice.
  Trasa biegnie drogami gruntowymi wzdłuż ścian lasów oraz korytarza rzeki, drogami polnymi oraz mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Szlak mija kompostownie (po prawej stronie składowisko kory i torfu), a następnie biegnie wzdłuż szkółki leśnej. Na trasie mijamy również leśniczówkę oraz transformator wzniesiony z czerwonej cegły.
 • Szlak wokół Piaszczystej Góry (czerwony – 20 km)
  Biały Bór – Sępólno Małe – Bobolice.
  Szlak wiedzie przez większość czasu drogami polnymi i gruntowymi mijając obszary leśne oraz wsie z wybrukowaną drogą. Na trasie w pobliżu mijamy jeziora: Pniewo, Pniewko, Chlewienko. W kilku momentach trasa biegnie z innymi szlakami oraz młodnikiem przy piaskowej górze.
 • Szlak Gotów (zielony – 20,6 km)
  Lubiatowo – Wyszebórz – Wyszewo – Mostowo – rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”.
  Szlak prowadzi do cmentarzyska Gotów z I i II w n.e. w Lesie Grzybnickim. Zapewnia również atrakcyjny dojazd z Koszalina nad jezioro Kąpielowe i do ośrodków wypoczynkowych w Mostowie. Po drodze mija się ciekawy architektonicznie zespół pałacowo-parkowy w Wyszeborzu.
 • Szlak Słoneczny (czerwony – 31,1 km)
  Manowo – Niedalino – Zacisze – Manowo.
  Urozmaicony szlak prowadzi przez obszary leśne. Na trasie znajdują się: na polanach miejsca postojowe, leśniczówka, nad stawem w Zaciszu – uroczysko ze śródleśnym jeziorkiem.
  Droga rowerowa do Mielna (nie oznakowana – 12 km)
  Jest to najstarsza w Polsce droga rowerowa, prowadząca prawym poboczem drogi Koszalin – Mielno, która wykorzystuje dawne torowisko przedwojennej linii tramwajowej.
  Ścieżka rowerowa (1,6 km)
  Łącząca Trasę Pałacową ze szlakiem do gminy Manowo.
  Szlak „Trakt Rybogryfa” (żółty – 23,7 km)
  Góra Chełmska – Kłos – Węgorzewo – Policko – Lubiatowo. Trasa wiedzie prostą i urokliwą drogą nad jezioro Policko oraz do wioski indiańskiej.
 • Szlak „Bezpiecznie do Sianowa” (czarny – 7,1 km)
  Skwierzynka – Kędzierzyn – Sianów.
  Ścieżka pozwala bezpiecznie dotrzeć mieszkańcom Koszalina (przede wszystkim z Osiedla Przylesie i Unii Europejskiej) do Sianowa i wyruszyć na liczne szlaki zaczynające się w tej miejscowości, które biegną po Ziemi Sianowskiej i ukazują jej piękno.
 • Szlak „Sianowska Kraina w Kratę” (czerwony – 44,5 km)
  Sianów – Węgorzewo – Szczeglino – Sowno – Przytok – Sieciemin – Karnieszewice – PKP Skibno – Sianów.
  Trasa ukazuje urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza, a obecnie staje się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach, do których zaliczmy te na trasie rowerowej z zabytkowymi domami, budynkami gospodarskimi i kościołami w „kratę”. Trasa biegnie drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi.
 • Szlak „Na spotkanie z Hobbitami” (czarny – 13,7 km)
  Przytok – Ratajki – Sierakowo Sławieńskie – Sowieński Młyn – Sowno.
  Na trasie w okolicy Sierakowa Sławieńskiego po lewej i prawej stronie znajdują się tablice edukacyjne o faunie i florze występującej w lasach, dalej po lewej stronie widać Wioskę Hobbitów. We wsi Sowieński Młyn warto zatrzymać się i zobaczyć młyn oraz zabudowania gorzelni. Trasa bardzo łatwa do pokonania nawet przez mało wytrawnych rowerzystów.
 • Szlak „Śladamikońskich podków” (niebieski – 57,4 km)
  Skwierzynka – Osieki – Rzepkowo – Iwięcino – Skibno – Kędzierzyn – Kłos – Maszkowo – Węgorzewo.
  Ciekawa trasa krajoznawcza z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz ośrodkami jazdy konnej w Rzepkowie, Skibnie, Kędzierzynie, Kłosie, Maszkowie. Malownicza trasa pozostawi wśród osób nią podróżujących wiele niezapomnianych wrażeń z odbytej wędrówki.
 • Szlak „Kościołygotyckie gminy Sianów” (żółty – 30,1 km)
  Sianów – Karnieszewice – Dąbrowa – Bielkowo – Iwięcino – Rzepkowo – Osieki.
  Trasa jest łatwa do pokonania, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Na szlaku poza licznymi kościołami gotyckimi znajduje się także wioska tematyczna w Dąbrowie (Wioska Zdrowego Życia). Trasa stworzona jest z myślą o całych rodzinach, nawet z małym doświadczeniem jazdy na rowerze.
 • Szlak „Z Greenwaya nad morze” (czarny – 27,6 km)
  Węgorzewo – Szczeglińskie Kurhany – Kościernica – Nacław – Jacinki – Polanów.
  Trasa jest łącznikiem szlaku Greenway ze szlakami nadmorskimi. Jej wyjątkowy charakter polega na wykorzystaniu nasypów po zlikwidowanej po wojnie kolejce wąskotorowej Manowo – Polanów. Pięknymi atrybutami tej trasy są szachulcowe domy w Węgorzewie, pałac w Nacławiu, niezwykłe „Szczeglińskie Kurhany” i majestatyczna aleja bukowa Nacław – Jacinki oraz przepiękna drewniana kaplica pustelni franciszkańskiej na Świętej Górze Polanowskiej.
 • Szlak „Greenwey – Naszyjnik Północy”(zielony – 846,1 km)
  Debrzno – Lipka – Złotów – Jastrowie – Borne Sulinowo – Łubowo – Czaplinek – Złocieniec – Wierzchowo – Kalisz Pomorski – Drawsko Pomorskie – Ostrowice – Połczyn Zdrój – Barwice – Szczecinek – Porost – Polanów – Wielin – Wietrzno – Żydowo – Biały Bór – Koczała – Pakotulsko – Gwieździn – Człuchów – Polnica – Konarzyny – Swornegacie – Leśno – Wiele – Karsin – Odry – Czersk – Tuchola – Kęsowo – Kamień Krajeński – Debrzno.
  Szlak zaczyna się i kończy w 5 tys. mieście Debrzno. Obejmuje swoim zasięgiem obszar czterech województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego (łącznie 32 gminy). Na terenie powiatu koszalińskiego trasa przebiega przez dwie gminy: Polanów i Bobolice – 72,5 km. Na szlaku położone są zarówno zabytkowe kościoły w Poroście oraz szachulcowe w Drzewinach, Wieliniu, Chociminie, jak i niezmierzone bogactwo form ukształtowania terenu z licznymi jeziorami, uroczyskami, a także miejsca niezwykłego krajobrazu, rezerwaty: Buczyny (z głazem pamiątkowym leśnika Henryka Garduły), na Rzece Grabowej (ichtiologiczny). Liczne zabytki architektury: zespoły dworsko-parkowe (Stare Borne, Wielin, Warblewo), pałac w Wietrznie, zabytkowe spichrze w Polanowie, grobowiec rodu von Clave-Bouhaben w Wieliniu oraz Most Czerwony w Polanowie. Ciekawym punktem widokowym na trasie jest elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie.
 • R-10 Międzynarodowy Szlak Rowerowy „Dookoła Bałtyku” – odcinek 1 Świnujście – Kołobrzeg (135,90 km)
  Świnoujście granica – Świnoujście prom – Świnoujście Warszów (odbicie boczne Fort Gerharda i Latarnia morska) – Międzyzdroje – Zagroda Żubrów – Warnowo – Domysłów – Kołczewo – Sierosław – Zastań – Międzywodzie – Dziwnów – Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Skalno – Konarzewo – Rogozina – Sadlno – Trzebiatów – Nowielice – Roby – Mrzeżyno – Dźwirzyno – Grzybowo – Kołobrzeg (most)
  Na całym odcinku przebiegu szlaku idzie wspólnie lub często krzyżuje się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (czerwony ZP107-c, od Niechorza ZP-5). Tabliczki i drogowskazy montowane na słupach itp. Patrz interaktywna mapa.
 • Szlak Radwi (dł. 58 km)
  Żydowo – Mostowo – jezioro Rosnowskie – Rosnowo – Kanał Rosnowski – jezioro Hajka – Niedalino – Białogórzyno – Nosowo – Karlino.
  Szlak prowadzi w większości przez tereny zalesione. Dla mniej wprawnych kajakarzy dostępny od Mostowa. Po drodze można zobaczyć zabytkową elektrownię wodną w Niedalinie. Na brzegach jezior zlokalizowane są pola biwakowe, na których można wypocząć.
 • Szlak Rzeką Uniestą (dł. 16 km)
  Maszkowo – Sianów – Osieki.
  Szlak rzeką Unieść dostępny jest dla początkujących kajakarzy o klasie trudności 1-CL oraz uciążliwości U-1. Płynąc kajakiem można spotkać bobry, gniazda bocianów i czapli oraz orły bieliki. Do ciekawszych atrakcji na trasie spływu kajakowego możemy zaliczyć pokonanie zwalonego mostu, niewielki próg wodny za szkółką leśną, liczne zwalone drzewa, a także przepłynięcie przez zaporę w małej elektrowni wodnej i pod mostami drogowymi oraz mostem kolejowym.
 • Szlak imienia Rotmistrza Marka Roszczynialskiego (ok. 113 km)
  Biały Bór – Drzewiany – Krąg – Polanów – Staniewice – Jarosławiec.
  Trasa łączy szlak Ułanów Podolskich ze szlakiem porucznika Janaszka i sięga dalej nad morze. Z Białego Boru prowadzi przepiękną, leśną trasą przez pofalowany teren do Drzewian. Po drodze popas nad jeziorem Wietrzno (ewentualny nocleg w Drzewianach). Z Drzewian trasa biegnie leśną drogą do jeziora Kwiecko (dolne jezioro elektrowni szczytowo – pompowej w Żydowie), następnie drogami przez lesisty, górzysty teren do Krągu i po drodze popas w Polanowie. W Krągu istnieje możliwość obejrzenia pałacu z dużym parkiem oraz skorzystania z luksusowego noclegu, a oprócz tego noclegiem w Ośrodku Jeździeckim (Ułańska Szkoła Jazdy). Kolejna część trasy wiedzie przez lasy (8 km), następnie odkryty, podmokły teren, poprzecinany rowami melioracyjnymi. Popas w Gwiazdowie. Dalsza część trasy wiedzie przez Sławno do Ośrodka Jeździeckiego w Staniewicach zmożliwością noclegu. Ostatnia część szlaku biegnie przez podmokłe, zmeliorowane tereny z niewielkimi laskami aż do Jarosławca, w którym można skorzystać z noclegu.
 • Szlak konny Pomorza Środkowego (138,4 km)
  Włoki – Łazy – Kędzierzyn – Skibno – Przytok – Krąg – Biały Bór – Warblewo – Wietrzno
  Szlak konny Pomorza Środkowego rozpoczyna się w miejscowości Włoki a kończy w Białym Borze. Łączy on większość ośrodków jeździeckich Pomorza Środkowego. Długość szlaku, oznakowanego pomarańczowym kołem o średnicy 60 mm, wynosi 138,4 km.
  Szlak konny Pomorza Środkowego powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego przy ścisłej współpracy z PTTK Oddział w Koszalinie, Nadleśnictwami w Manowie, Karnieszewicach, Polanowie, Bobolicach i Miastku oraz właścicielami stadnin na terenie powiatu koszalińskiego.

Maria Tubielewicz
ul. Polna 9
76-034 Sarbinowo
tel. 510 230 386
email: zagroda.sarbinowo@interia.pl